Stabilny stołek oświatowy

Pierwsza inspiracja do przemyśleń zrodziła się na konferencji w MEN, na której profesor miał wykład. Ale ten pierwszy impuls wypłynął nie od profesora, a od pytań, które zadał Jacek Strzemieczny: Czy istniejący system (podstawa programowa i egzaminy zewnętrzne) jest kompletny ze względu na ambicje podniesienia efektywności nauczania? Czy centralne władze oświatowe (MEN, CKE, OKE i kuratoria) nie powinny także myśleć o wspieraniu nauczycieli na poziomie klasy szkolnej (efektywność pracy nauczycieli)?

 

Zgodnie z tym, co mówił Jacek, nasze władze oświatowe zajmują się:

 1. Tym, co ma być przedmiotem nauczania, czyli – czego mamy nauczać? A więc np. podstawą programową, podręcznikami, programami nauczania.
 2. Sprawdzaniem efektywności nauczania, czyli egzaminami i sprawdzianami zewnętrznymi.

 

Ale to są dwie sprawy, że tak powiem ­- brzegowe. A w środku jest to, jak będziemy efektywnie uczyć. Bo cały proces nauczania jest właściwie pomiędzy punktem pierwszym i drugim…

Popatrzmy  na oświatę, jak na stołek o trzech nogach:

 1. Czego uczymy?
 2. Jak uczymy?
 3. Jak sprawdzamy?

Jeśli pominąć środkową nogę (2), to stołek się przewróci. I to bez względu na to, jak będziemy wspierać pozostałe nogi (1 i 3). Stołek bez nogi drugiej może się utrzymać w równowadze tylko przez chwilę!

 

Niestety, środkowa noga naszej oświaty jest w zaniku lub jest stanowczo za krótka. Zaś ona powinna być najmocniejsza. Dlaczego?

 

Jeśli wiemy jak skutecznie i dobrze uczyć (noga druga), to właściwie nie jest tak ważne, czego uczymy. Uczeń otrzymuje „trening” efektywnego uczenia się, umie się uczyć i w przyszłości może sam nauczyć się potrzebnych zagadnień. W pewien sposób proces uczenia się jest ważniejszy niż to – czego nauczamy.

Dobre nauczanie oznacza, że nauczyciel sprawdza na każdym etapie (nie tylko na końcu), czego uczeń się nauczył i czy opanował materiał. Druga noga „załatwia” więc jednocześnie  końcowe efekty.

Gdyby całą energię władz i osób zajmujących się oświatą skierować na to – jak uczyć, to może to by już wystarczyło? Może stołek mógłby mieć jedną solidną nogę?

Jednak temat „środkowej nogi” jest mało popularny. Sądzę, że przyczyna leży w tym, że jest po prostu bardzo trudny. Dodatkowo nie ma jednego przepisu na dobre nauczanie i niemożliwe jest wydanie żadnego przepisu w tej sprawie. Dużo łatwiej ustalić podstawę programową i zaplanować egzaminy końcowe, a potem  sprawdzić, czy nauczyciele zalecenia poprawnie wykonują. A jak sprawdzić, że potrafią skutecznie uczyć?

Myślę, że bez tej środkowej nogi oświata nie będzie prosto stała.

 

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , ,

Komentarzy 13 to “Stabilny stołek oświatowy”

 1. AgaD Says:

  Niestety „noga druga” nie jest tak wymierna jak dwie pozostałe. Jak włączyć ją w wytyczne i rozporządzenia?
  Wydaje mi się że obecnie zakłada się, że: dobre wyniki egzaminów=dobre nauczanie (bo nauczyciel nauczył tego co miał nauczyć)

  • Danuta Sterna Says:

   Tak właśnie jest. Ale rozumowanie typu: powiemy czego trzeba uczyć, to uczniowie zostaną tego nauczeni, wygląda na błędne. Również nadzieja na to, że dobrze wymyślone egzaminy wpłyną na lepszy i skuteczniejszy proces nauczania, nie ma nadziei na spełnienie.
   D

  • Marek Says:

   To nie jest lekarstwo na wszystko, ale jest coś takiego jak edukacyjna wartość dodana – EWD i to liczone nie dla gminy, czy dla szkoły lecz klasy. Być może EWD jest jeszcze nowością, ale dostarcza więcej argumentów do dyskusji niż do osądów, a więc jest lepsza.

   • Danuta Sterna Says:

    Marku
    Nie za bardzo znam się na EWD, ale postaram się nadrobić. Jednak nawet najlesze badanie nie wpłynie na poprawę nauczania, jeśli nie wiadomo – Jak lepiej uczyć!. Jak mówi Jacek Strzemieczny – Od mierzenia krowie ciała nie przybywa.
    Danusia
    Danusia

    • Marek Says:

     Jak duża krowa jest widać, ale trudno zobaczyć czego nauczyliśmy. Po pierwsze chodzi o to by sprawdzian dawał nam informację o przyroście, a nie o poziomie. Wtedy na podstawie jego wyników można ustalić zmianę diety. Po drugie sprawdziany potrafią zmienić sytuację w edukacji. Popularność egzaminu FC wpłynęła nie tylko na zmianę polskiej matury z języka angielskiego, ale całego systemu nauczania. O ile więc sprawdziany dotyczyć będą zaradności matematycznej, a nie stosowania niezrozumiałych formalizmów to też wpłyną na zmianę sposobu nauczania.

     • Danuta Sterna Says:

      No dobra, kogę się w części zgodzić. Jeśli dowiem się, że nie efektywnie nauczałam w poprzednim roku o procentach, to mogę zastanowić się, jak to zrobić inaczej. Ale czy będę chciała? Czy będę wiedziała jak się zmienić?
      Ale najważniejsze, czy obecne egzaminy dadzą mi taką informację????
      D

 2. ElaEl Says:

  Te dwie brzegowe sprawy, o których mówi Jacek może połączyć GIGANT z opowieści prof. Dylana i tym mostem łączącym dwa brzegi jest ocenianie kształtujące razem ze wszystkimi nauczycielami co OKeja wprowadzają. No i stołek o trzech nogach może jednak nie przewróci się…

 3. Marek Says:

  Pytanie badawcze – hipoteza
  Stołek może mieć tylko jedną nogę i być stabilny – np. stołek barowy, ale czy to jest dobra metafora szkoły?
  Analiza
  Może to nie jest problem, która z nóg jest ważniejsza, tylko czy są od tego samego stołka. Czy podstawa programowa, zewnętrzne testy i metody nauczania są ze sobą zgodne. Popatrzmy na podręczniki, testy i umiejętności nauczycieli języka angielskiego. Ma ten stołek trzy nogi – ano ma. Nawet nasza matura i egzamin gimnazjalny pasują jakoś do nóg FC, KET itd. I nawet uczeń z ADHD może na tym stołku siedzieć, będzie się bujał, taka jego natura, znaczy się ucznia, nie stołka i będzie OK.
  A teraz popatrzmy na podstawę programową. Ano nie ma no co patrzeć. Kolejna wersja ma te same objawy co poprzednie, chociaż nie we wszystkich przedmiotach (w jednych jest lepiej, w innych o wiele gorzej). Kolejne wersje podstawy powstają zapewne w tym samym pokoju, w którym wisi zapewne ta sama makatka „Pałać tylko jedną chętką: wszystko byle jak i prędko”. Może czas najwyższy opracować procedurę tworzenia i sprawdzania podstaw programowych. A teraz popatrzmy na egzaminy. Już po 11 latach są trzy przedmioty na maturze: język polski, matematyka i język obcy. Porównując wyniki z egzaminem gimnazjalnym będzie można ocenić to, co stało się w liceum – czyli na końcu. A początek? Czy jest pomiar po trzeciej klasie, czy jest porządny pomiar po klasie 6 z dobrymi metodami oceny zaradności matematycznych (a nie tylko umiejętności stosowania bezmyślnych formalizmów). Ano nie ma.
  Wnioski dotyczące hipotezy: Siedzimy na stołku o jednej nodze w szkole jak w barze. Metafora była poprawna.
  Wnioski do badań na przyszłość: Warto sprawdzić na ile ta jedna noga składa się z korepetycji.

  • Danuta Sterna Says:

   „Pałać tylko jedną chętką: wszystko byle jak i prędko” – to bardzo ładne. Też daje się połączyć z tym co Wiliam mówił. Nie patrzymy na to, czy uczniowie opanowali materiał, tylko pędzimy dalej według zaplanowanego programu!
   Danusia

 4. jussara Says:

  Olá!

  Moro no Brasil, Cidade Curitiba.

  Minha mãe Chama-se Irena Strzemieczny. Suas irmãs Sofhia, Helena e Henrika ja são falecidas. São filhas de Zygmunt e jadwiga.

  Desculpe, essa foi a forma que consegui para conversar com alguém que tivesse o mesmo sobrenome. Minha mãe està com 87 anos. Agora não tem mais ninguém no Brasil da família dela. Será que existe algum parente distante na Polônia? Meu avô Zygmunt era de Varsovia. Veio morar no Brasil.

  Minha mãe não sabe utilizar internet e eu só falo a língua brasileira. Entendo espanhol.

  Fiquem com Deus.

 5. lol izle Says:

  If some one needs expert view regarding running a blog then i advise him/her to visit this
  website, Keep up the pleasant job.

 6. Ronny Says:

  you’re in reality a excellent webmaster. The website loading
  speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick.
  In addition, The contents are masterwork. you have performed
  a fantastic job on this subject!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: